blank

 

 
© Oğuzlar 77 
• Oguzlar77 Tescilli Sertifikalı

Oğuzlar ceviz Fidanı  “Oğuzlar 77 Ceviz Fidanı '' adıyla üretim Sertifika izni aldı

Çorum'un Oğuzlar ilçesinde “Ali Ağa” adıyla yetiştirilen ve Türkiye ihtiyacının yaklaşık yüzde 1,5 'ini karşılayan cevizin “Oğuzlar 77” adıyla üretim izni aldığı bildirildi.
 Çorum Tarım ve Köyişleri İl Müdür Yardımcısı Osman Yaman, Oğuzlar ilçesinde yöresel olarak “Ali Ağa” adı ile bilinen ceviz tipinin 1996 yılından beri tescil çalışmalarının yürütüldüğünü belirterek, çalışmalar kapsamında cevizin “Oğuzlar 77” adıyla üretim izni almaya hak kazandı.

Ankara Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi Müdürlüğünün “Ali Ağa” ceviz tipine “Oğuzlar 77” ismi verilmesine ve üretim izini almasını oy birliğiyle kabul ettiğini belirtti.
“Böylelikle 'Oğuzlar 77' ceviz çeşidi Çorum'da ve tüm ülkemizde sertifikalı olarak üretilebilecek. Söz konusu sertifikalı fidan ile bahçe tesisi kuran üreticilerimiz her türlü desteklemelerden faydalanacak. İlçede ve ilimizde kurulacak fidancılık işletmeleriyle; işsizlik azalacak, bu işletmelerde üretilen ceviz fidanları, ülkemizi uygun bölgelerine gönderilerek buralarda yetiştiriciliği yapılacaktır.

İLÇE EKONOMİSİNE YILDA 5 MİLYON YTL GETİRİYOR...

Oğuzlar Kaymakamı Ahmet Dalkıran,  yaklaşık 300 ailenin ceviz işleyerek geçimini sağladığı ilçede yıllık 1200 ton kabuklu ceviz üretimi yapıldığını belirtti.

Türkiye'nin ceviz ihtiyacının yüzde 1,5'ini karşılayan Oğuzlar'da 500 hektarlık alanda yaklaşık 50 bin adet ceviz ağacı bulunduğunu ve bu ağaçlardan 30 bininin meyve veren yaşta olduğunu anlatan Dalkıran, ilçenin “Ali Ağa” adı ile bilinen cevizi ile meşhur olduğunu kaydetti. Ali Ağa cevizinin kabuğu ince, kolayca kırılan, içi tam dolu, bütün olarak çıkma özelliği yüksek, açık beyaz renkli ve tadı oldukça güzel olan bir ceviz türü olduğunu belirten Ahmet Dalkıran, bir ceviz ağacından ortalama 35 ile 45 kilogram arasında ürün alındığını kaydetti.

Kaymakam Dalkıran, hasat edilen cevizlerin evlerde iç ceviz olarak işlendiği için ev kadınlarına iş sahası oluşması bakımından da çok faydalı olduğunu anlatarak, şu bilgileri verdi:
“Üretilen cevizlerin birçoğu iç ceviz olarak satılmakta olup, üreticilerimiz cevizlerini daha çok ceviz tüccarlarına vermektedir.


Share to Facebook Share to Twitter More...
 


İletişim: Oğuzlar 77 Aşılı Ceviz Fidanı 
- Necmi KIZILARSLAN : 0 (535) 410 39 19